З моменту появи індустрії фізичної безпеки контроль доступу став синонімом фізичних карток доступу, будь то проксі-карти 125 кГц або більш нові альтернативи смарт-карток. Однак з'явилися й інші облікові дані, в тому числі біометрія та навіть смартфони. Деякі з цих варіантів мають явні переваги за вартістю та безпекою в порівнянні з фізичними картками доступу. Тому деякі експерти індустрії безпеки прогнозують, що незабаром картки контролю доступу зовсім зникнуть. Але чи так це насправді?

Контроль доступу в його традиційній формі вже йде в підручники історії. Тепер виробники систем безпеки постачають платформи управління доступом та ідентифікацією, а також дані, які допомагають більш дієво використовувати створене середовище. Ці СКУД тепер більш інтуїтивно зрозумілі та надають осередок даних, які впливають на масу бізнес-процесів та систем. Сучасні рішення СКУД перетворюються на управлінську складову рівняння, а не тільки в фізичні електрозамки та ключі доступу, традиційно пов'язані з ними.

Останні дослідження

Щорічні звіти дослідницьких компаній в індустрії безпеки про тенденції систем контролю доступу відображають дуже цікаві дані про використання карток-ключів доступу: 44% підприємств використовують картки доступу тут і зараз, що робить їх провідними обліковими даними. При цьому використання смартфона в якості посвідчення особи (який зараз є у 98% офісних працівників) збільшилося на вражаючі 64% в порівнянні з минулим роком. Крім того, що використання смартфона в якості облікових даних збільшилося, але й стало вибором No1 в якості майбутніх облікових даних серед респондентів. Ці дані говорять про те, що нові облікові дані з'являються швидко. Чи говорить це про повне зникнення карток доступу в найближчому майбутньому? Швидше за все, ні, але це швидко скине їх лідерство на ринку. Якщо мобільні облікові дані продовжать своє зростання, вони будуть домінувати на ринку до 2028 року, і частка ринку карток доступу впаде до 5%.

Навпаки, картки доступу будуть продовжувати відігравати важливу роль нарівні з мобільними ідентифікаторами на телефонах, годинниках, браслетах та інших пристроях. Майже 78% респондентів в опитуванні користувачів HID Global заявили, що вони воліли б отримати як фізичний ключ доступу, так і мобільний ідентифікатор, а не одне або інше. У деяких середовищах, наприклад в лікарнях, фізичні бейджі з фотографією є обов'язковими та повинні бути вивішені вище пояса для прискореної візуальної ідентифікації.

Інтеграція з іншими системами

У короткостроковій перспективі картки доступу можуть бути корисні у випадках використання мінімальної безпеки та залишають цінний контрольний слід. Але для компаній, які більш орієнтовані на технології (особливо з дорогими активами), простежується попит на контроль доступу наступного покоління, який включає посилену інтеграцію з системами відеоспостереження та професійними послугами моніторингу. Оскільки картки контролю доступу можуть бути вкрадені, загублені або скопійовані, простежується тенденція до багатофакторної аутентифікації, в результаті чого мобільний телефон кінцевого користувача стає невід'ємною складовою цього рівняння. Поєднання картки доступу з PIN-кодом вагомо підвищує безпеку в порівнянні з однофакторний рішеннями. Пандемія COVID-19 змусила людей більше дізнатися про загальні точки дотику, і компанії у відповідь все частіше використовують рішення для безконтактного контролю доступу за допомогою біометричних зчитувачів.

Біометрія

Фізична безпека — це перша лінія захисту, а також критична частина стратегії безпеки і зниження ризиків організації. Сучасні підходи до контролю доступу, такі як картки і радіобрелки, збільшують ризик порушення безпеки, оскільки їх дуже легко втратити або дублювати. Безперешкодний доступ через входи, що охороняються — легкий спосіб увійти в простір. Замість додаткових облікових даних люди тепер можуть використовувати безпечні і персональні облікові дані — своє обличчя. Крім того, технологія біометричної обробки облич дозволяє використовувати рішення для безконтактної аутентифікації, яке покращує заходи з охорони здоров'я та безпеки за рахунок зменшення кількості точок дотику при вході в охоронювані зони в будівлях.

Картки доступу вже починають грати набагато меншу роль в СКУД. Контроль доступу продовжує розвиватися в бік багатофакторної аутентифікації, при якій ідентифікаційні дані більш тісно пов'язані з процесом, чи то за допомогою біометрії або з'єднань Bluetooth та Wi-Fi з довіреними пристроями. Швидкість еволюції насправді залежить від того, що розташовано по той бік дверей. Найбільш значимі активи зажадають більшої кількості рівнів аутентифікації. Картки доступу самі по собі просто не забезпечують достатньої безпеки. Їх легко втратити, вкрасти і, в залежності від технології, дублювати. До того ж, вони ніяк не прив'язані до людини. Це одна з причин того, що технологія розпізнавання облич стає все більш вагомим аспектом багатофакторного контролю доступу.

Однак, навіть з огляду на зростання нових варіантів облікових даних для контролю доступу, найближчим часом традиційна «ключ-карта» нікуди не дінеться. Але замість того, щоб зникнути, картки доступу будуть змушені зайняти своє місце серед інших облікових даних та схем множинної аутентифікації, які зроблять приміщення більш безпечними, ніж раніше.
 

Читайте інші цікаві статті про системи безпеки:

Безпека — це просто з рішеннями ШІ

Технологія інтелектуального виявлення руху: що важливо знати?