Термін "облікові дані" визначається як "аутентифікація особистості", і широко використовується в багатьох галузях. Загалом це стосується засобів перевірки того, що певна особа має право щось робити. Посвідчення особи та різні види сертифікатів є найкращими прикладами. У технології контролю доступу облікові дані — це аутентифікація, що підтверджує право доступу, де «доступ» відноситься до акту фізичного входу та виходу з певних дверей. Існують різні види облікових даних для контролю доступу, включаючи ключі доступу, паролі, картки доступу, біометричну інформацію та смартфони.

Історія облікових даних контролю доступу

Першим типом облікових даних, що використовуються в управлінні доступом, були замок та ключ. Виникнення першого ключа, використаного людством у Месопотамії, датується приблизно 4000 до н.е. Дивно, але його принцип роботи не дуже відрізняється від сучасних пристроїв. За останні 6000 років розвиток технологій ключів став складнішим, аж до 19 століття нашої ери.

У 1857 році винахід замку, який можна відкрити за допомогою клавіатури, започаткував новий тип облікових даних — пароль. Приблизно через 150 років, наприкінці 20-го століття, була розроблена електронна система контролю доступу з використанням RFID карт — цифровою комбінацією ключів та паролів у зручній новій формі авторизації.

Потім, у 2000-х роках, з'явилися біометричні технології, що створили абсолютно нову концепцію облікових даних, що набагато перевершує все, що бачив світ раніше. Коли наприкінці 2010-х мобільні пристрої стали переважати, були представлені мобільні картки аутентифікації для смартфонів, які пропонують ще один засіб із високим рівнем безпеки для перевірки особи та облікових даних доступу.

Еволюція облікових даних контролю доступу

Строго кажучи, ключі та паролі не можуть бути справжніми обліковими даними. Вони можуть функціонувати як облікові дані тільки в тому випадку, якщо ними володіє необхідна людина, але якщо вони потрапляють до рук не тієї людини, вони надають доступ без дискримінації. Це проблема з ключами та паролями — важко визначити, хто входить і виходить з об'єкта. Якщо ключ або пароль скомпрометовано, власник повинен замінити замок або змінити пароль. Загалом ключі та паролі підходять для контролю доступу в приватних просторах для невеликої групи конкретних людей, але не в публічних просторах для великих потоків.

RFID картки доступу були розроблені для подолання цих обмежень. Оскільки в RF-карту вбудований унікальний номер, можна визначити, яка використовується для входу і виходу з конкретних дверей. Крім того, RF-карти можна індивідуально деактивувати у разі втрати, що робить їх більш відповідними для комплектів контролю доступу в приміщеннях великої групи людей.

У RFID картах вбудовані унікальні номери для безпечного контролю доступу

Тим не менш, RF-карти все ще проблематичні як облікові дані контролю доступу, тому що вони все ще можуть потрапити в чужі руки. Аутентифікація RF-карти може ідентифікувати власника картки, але це не означає, що особа, яка використовувала картку, є тією самою особою, яка має право на її використання. З таким обмеженням RF-карти не можуть запобігти неправомірному використанню облікових даних.

Саме тут біометрія постає як безпечніша альтернатива технології RF-карт. Біометрія використовує особисті біометричні характеристики людей, що унеможливлює неправомірне використання облікових даних. Ринок біометрії був обумовлений зростанням рішень для розпізнавання відбитків пальців та інших біометричних зчитувачів, але через спалах Covid-19 відбулися швидкі зміни. У зв'язку з попитом на безконтактні інновації рішення для розпізнавання облич на основі штучного інтелекту швидко замінили розпізнавання відбитків пальців, для якого потрібен фізичний контакт. Розпізнавання облич з підтримкою штучного інтелекту користується попитом на ринку, що швидко зростає, оскільки крім унікальних переваг біометрії воно додає функції реєстрації без особистої присутності та безконтактної аутентифікації.

Мобільні програми — останній крок в еволюції облікових даних контролю доступу. Нова технологія мобільних карток доступу — це ще одне перспективне рішення, яке дозволяє усунути обмеження RF-карток і одночасно задовольнити складні вимоги до безконтактних технологій, спричинені пандемією Covid-19. В даний час смартфони містять всю інформацію, необхідну нам у повсякденному житті, включаючи особисті дані та фінансову інформацію. Оскільки в усьому світі вже прийнято, що смартфони є особистими пристроями, які зазвичай не передаються іншим особам, можна сказати, що мобільні карти, встановлені на смартфоні, є надійнішим посвідченням особи, ніж RFID ключі доступу. Крім того, якщо мобільна карта налаштована з використанням біометричних даних на основі FIDO, вбудованих у смартфон, неавторизована особа не зможе використовувати картку, що повністю усуває ризик безпеки. Крім того, на відміну від звичайних карток або радіобрелків, які мають бути видані та доставлені фізично, мобільні облікові дані випускаються віддалено (наприклад, за допомогою текстового повідомлення) та використовуються через можливості смартфона Bluetooth або NFC, задовольняючи попит на безконтактну взаємодію у зв'язку з пандемією .

Розпізнавання облич та мобільні додатки — наступний крок в еволюції облікових даних контролю доступу

На основі еволюції облікових даних контролю доступу, показаної вище, ми можемо припустити, що ідеальні облікові дані повинні забезпечувати:

  • Можливість визначити, хто справді увійшов і вийшов із приміщення;
  • Можливість відкликати дозвіл на доступ;
  • Можливість запобігання передачі авторизації доступу;
  • Можливість здійснювати безконтактним способом всі необхідні взаємодії за умови, що попит на безконтактні взаємодії, спричинений пандемією Covid-19, не буде короткочасним.

Ці чотири вимоги до облікових даних контролю доступу показують, що найбільш задовільними варіантами є розпізнавання облич на основі штучного інтелекту та мобільні картки доступу – нова ступінь еволюції облікових даних контролю доступу. Знання, отримані в ході 6000-річного розвитку галузі контролю доступу, привели нас до цих двох чудових форм авторизації облікових даних, які, як очікується, стануть галузевим стандартом майбутнього.