Концепція систем безпеки суттєво оновилася завдяки технічному прогресу. Ми стали свідками переходу від механічних замків до електронних замків та систем контролю доступу, на які люди сьогодні більше покладаються для забезпечення безпеки. Але щоб вибрати найбільш відповідне рішення, необхідно розуміти, як працюють ці технології.

Що таке традиційні замки?

Це механічні замки з міцними металевими ригелями, ручками, важелями і т. д. Для них завжди потрібен відповідний фізичний ключ. Механічні замки прості у встановленні та можуть захистити будинки і невеликі офіси. Однак їх ключі можна легко дублювати. Будь-хто, у кого є ключ, може відкрити механічний замок, незалежно від того, чи є він власником. Єдина перевага механічних замків полягає в їх дуже скромній ціні тому, якщо вимоги до безпеки не дуже складні, механічні замки можуть добре послужити.

Електрозамки нового покоління

Електронні або цифрові дверні замки дають людині більший контроль над тим, хто може входити в її приміщення, таким чином підвищуючи безпеку та доступність. Вони працюють з використанням карток доступу або біометрії. Картки доступу не можна дублювати без відома власника або виробника. Деякі інтелектуальні цифрові замки також надають інформацію про те, хто і коли отримав доступ до дверей, а також про будь-які спроби злому. Електрозамки є більш дорогими, ніж традиційні замки, але вважаються кращим варіантом та більш вигідним вкладенням коштів.

Що таке контроль доступу?

Система контролю доступу — це комплексна система безпеки, яка:

 • покриває всі двері або точки доступу в будівлі;
 • дозволяє вхід тільки тим людям, що зареєстровані в системі;
 • здійснює спостереження з точки зору ідентифікації кожного користувача, що запитує доступ;
 • веде докладний облік всіх транзакцій, здійснених в системі.

Елементи, необхідні для установки та експлуатації СКУД:

 • Зчитувач — встановлюється на двері або в точці доступу (або поруч з ними), підключається до електрозамка та діє відповідно до інструкцій, запрограмованих в ньому адміністратором.
 • Ключ доступу — зчитувач RFID використовує ключ картки RFID або радіобрелка, а біометричний зчитувач використовує біометричний ідентифікатор (відбиток пальця, відбиток долоні та інше).
 • Контролер — зберігає всю інформацію про ключі доступу, співробітників, відвідувачів, а також зчитує команди з ключа і відправляє їх зчитувачу.
 • Електронний замок — дверні замки з контролем доступу керуються з контролера.

Комплекти контролю доступу виходять за рамки електронних замків, оскільки вони об'єднують всі приміщення під єдину систему безпеки для зручного моніторингу.

Чому біометричні системи контролю доступу — краще рішення?

Біометрія — наука про оцінку особливостей людського тіла для встановлення особи. Біометричні технології за останні два десятиріччя отримали величезне схвалення в усьому світі. Біометрія виконує все, від швидкого доступу до управління записами відвідувачів, що робить її кращою системою контролю доступу. Як правило, компанії, які бажають встановити біометричні рішення для безпеки, повинні враховувати наступні моменти, щоб зробити систему більш простою та точною:

 • Мета, для якої буде встановлена ​​система;
 • Група співробітників, які будуть її використовувати;
 • Площа та масштаб, де вона буде працювати.

Розуміння біометричних механізмів контролю доступу

Біометрична перевірка вперше була використана правоохоронними органами у 1800-х роках для виявлення злочинців. Пізніше вона була прийнята підприємствами та великими компаніями для обліку явки співробітників й ведення записів. Сьогодні технологічні досягнення дозволили розробити біометричні рішення контролю доступу та системи безпеки, які можуть аналізувати масу біометричних ідентифікаторів:

 • Розпізнавання облич
 • Розпізнавання відбитків пальців
 • Розпізнавання голосу
 • Розпізнавання райдужної оболонки очей
 • Сканування сітківки ока

Найпростіша у встановленні та найпоширеніша біометрична СКУД — це розпізнавання відбитків пальців. Їй віддають перевагу організації будь-якого масштабу і розміру, і з нею легко працювати співробітникам. На черзі — розпізнавання облич, яке трохи дорожче через обладнання та технології, але, проте, широко використовується. Це стало можливим завдяки системам розблокування по біометрії обличчя, що заполонили ринок смартфонів та зробили цю технологію більш нормалізованою; а також з початком пандемії COVID-19, яка повсюдно підвищила попит на безконтактні рішення. З цієї причини багато виробників біометричних комплектів контролю доступу розробляють масштабовані пристрої, що можуть підтримувати декілька ідентифікаторів відповідно до потреб користувача.

Унікальна перевага компонента розпізнавання голосу в механізмах контролю доступу — «зручність із задоволенням». Ми не можемо заперечувати доцільність використання «Окей, Google», «Привіт, Siri» та «Alexa» в Google Assistant і засобах розпізнавання голосу Apple. Розпізнавання голосу — порівняно більш дорогий механізм контролю доступу, тому невеликі компанії не вирішуються використовувати дану технологію. Однак, розпізнавання голосу — технологія, що розвивається, і в майбутньому вона може стати рентабельною.

Як розпізнавання райдужної оболонки, так і сканування сітківки очей — це технології біометричної ідентифікації на основі органів зору, які здаються схожими, але насправді зовсім різні. Сканування сітківки виконується шляхом направлення променя низькоенергетичного інфрачервоного світла в око людини, коли вона дивиться через окуляр сканера з близької відстані. В скануванні райдужної оболонки використовується технологія відеокамери для отримання детального зображення, що відображає складну структуру райдужної оболонки. Сканування сітківки більш інвазивне, ніж сканування райдужної оболонки, оскільки сітківка розташована в задній частині ока. Компанії, що бажають встановити ці дві технології, повинні враховувати користувачів, оскільки сканування сітківки ока найкраще підходить для особистої аутентифікації, а сканування райдужної оболонки ока може виконуватися в цифровому вигляді.

Ряд переваг, які пропонують сучасні рішення контролю доступу, очевидний. Вони включають в себе всі функції традиційних замків, а також електрозамків, і вагомо підвищують рівень безпеки. Крім того, біометричний контроль доступу підіймає планку, усуваючи ризики крадіжки ключів доступу / безконтактних карт та забезпечуючи доступ на основі особистості — тому тільки той, хто має дозвіл, зможе увійти.

Читайте інші цікаві статті про системи безпеки:

Технології безпеки, які допоможуть уникнути небезпечних ситуацій в лікарнях

Три дивовижних факти про домофони в епоху пандемії